Od nowego roku zamiast 4 karetek całodobowych mamy mieć w nocy tylko 3 karetki. I w żadnej ma nie być lekarza. Kędzierzyńscy samorządowcy protestują. O wszystkim przesądzić ma przyszłotygodniowe spotkanie z wojewodą.
Wojewoda Opolska Monika Jurek rozesłała do samorządowców plan działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na Opolszczyźnie. Plan przewiduje zmiany polegające na przekształceniu 5 karetek S, w których wymagany jest zespół z lekarzem, na karetki P, gdzie wystarczy ratownik medyczny. Jedną z karetek, które dotknie zmiana, ma być jedna z karetek w Kędzierzynie-Koźlu. Obecnie w naszym powiecie mamy zakontraktowane 4 karetki, 3 w Kędzierzynie-Koźlu, w tym jedna S. Czwarta karetka stacjonuje w Polskiej Cerekwi.
W karetkach brakuje lekarzy
– Powstał plan, który obecnie jest opiniowany z samorządowcami. Przez wiele podmiotów te zmiany była pożądane – wyjaśnia Beata Jabłońska, zastępca dyrektorki wydziału zdrowa opolskiego urzędu wojewódzkiego. – Na przykład dysponenci karetek, którym brakowało obsady lekarskiej płacić musieli kary, dlatego tam gdzie się da zrezygnujemy z tego wymogu. Jedną z karetek, gdzie brakowało lekarza, była karetka w Koźlu.
– Rzeczywiście takie sytuacje miały miejsce, jednak po zmniejszeniu liczby karetek S z 12 do 5 w regionie, o obsadę lekarską będzie łatwiej. – zauważa Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle, który wygrał przetarg na prowadzenie karetek w naszym powiecie. – Tym bardziej karetka S w Kędzierzynie-Koźlu powinna pozostać.
Innym argumentem urzędników wojewody jest istnienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co ma zapewnić odpowiednią opiekę lekarską potrzebującym. – Tam gdzie są SOR-y a brakuje obsady w karetkach przekształcamy je, żeby dysponenci nie musieli płacić kar – przekonuje dyrektor Jabłońska.
Karetka w Polskiej Cerekwi rzadko wykorzystywana
W przypadku karetki stacjonującej w Polskiej Cerekwi, zmiana miałaby polegać na ustanowieniu godzin jej stacjonowania. Miałaby ona dyżurować w godz. od 7.00 do 19.00 W nocy karetki zabraknie.
– Wynika to z niewielkiego obłożenia karetki w Polskiej Cerekwi. Średnio ta karetka jest wykorzystywana rzadziej niż 3 razy na dobę. To najsłabszy wynik w województwie – słyszymy w urzędzie wojewódzkim.
To jednak nie jest jedyne kryterium. Równie ważna jest tzw. mediana dojazdu. Bez karetki w Polskiej Cerekwi, pacjenci z wielu miejscowości będą musieli czekać na karetkę bardzo długo. Widzą to nawet urzędnicy wojewody: – Pojawiają się tutaj wątpliwości. Będziemy o tym jeszcze rozmawiać.
Samorządowcy mówią zgodnie: – NIE!
Zdecydowany sprzeciw wobec plany wyrazili kędzierzyńscy samorządowcy. Starosta Artur Matuszczak podkreśla: – Zaopiniowaliśmy ten plan jednoznacznie negatywnie. Nie zgadzamy się na zmniejszenie liczny karetek. Wynika to z odległości naszych mieszkańców od SOR-u i czasu dojazdu. Równie ważnym argumentem jest bliskość zakładów chemicznych i wiążących się z tym zagrożeń.
Już teraz czasami brakuje karetki, zwłaszcza kiedy np. musi ona jechać z pacjentem do Opola. Karetka jest zajęta przez kilka godzin, a w tym czasie inni pacjenci także mogą potrzebować pomocy.
Swoje stanowisko wyrazili także włodarze gmin należących do powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. wszyscy jednomyślnie sprzeciwili się planom wojewody. – Jednomyślnie wyraziliśmy sprzeciw. Jesteśmy dużym powiatem, drugim miastem na Opolszczyźnie i do tego mamy zakłady pracy, które potencjalnie mogą być niebezpieczne. Dlatego karetek nie zgadzamy się na zmniejszenie liczby zespołów ratownictwa medycznego – poinformowała Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.
Są tacy, którym zmiany podobają się
Ale nie wszyscy mają powody do zmartwienia. W tym samym planie są też dobre wiadomości dla niektórych samorządów. W Lewinie Brzeskim, Namysłowie i Opolu mają pojawić się nowe karetki, z kolei w Dobrzeniu Wielkim karetka P ma zostać przekwalifikowana w karetkę S.
– Opinie od samorządowców już spłynęły, większość jest pozytywna – informuje dyrektor Jabłońska. – W przyszłym tygodniu pani wojewoda zorganizuje spotkanie w sprawie tych punktów planu, który budzi wątpliwości. Na początku września poznamy ostateczny kształt planu, który wejdzie w życie od 1 stycznie 2025 roku.
Jakub Dźwilewski
Materiały powiązane tematycznie

Wyjątkowo ważny Dzień Strażaka w Kędzierzynie-Koźlu
cze 11, 2025
Szukamy domu dla Emmy
cze 11, 2025
Targi Książki nad Odrą za nami
cze 11, 2025
Drift Open Kietrz 2025
cze 11, 2025